Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановлено День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939–1945 років.
Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.Близько 8-10 мільйонів українців загинули у війні 1939-1945 року.
“Пам'ять” означає, що ми пам'ятаємо всіх військових і цивільних жертв цієї війни, а “примирення” — що країни Європи уклали мир після війни.
З 2014 року символом памʼяті про Другу світову війну в Україні, як і в Європі, є cаме мак памʼяті.
Цього року Україна вдруге відзначає День пам’яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії Росії.Сьогодні наша держава – знову поле битви. Щодня і щохвилини ми втрачаємо найкращих у боротьбі за нашу свободу. Але правда та світло обов’язково переможуть, як перемогли тоді
Вічна пам’ять всім полеглим у боротьбі проти нацизму. Вічна слава усім, хто захищає Україну від рашизму сьогодні.