26 квітня – День пам'яті Чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року Чорнобильська АЕС стала символом найбільшої в історії людства техногенної катастрофи та символом мужності, самопожертви й жертовності в ім’я Батьківщини тисяч українців.

37 років минуло від техногенної екологічно-гуманітарної катастрофи, спричиненої двома тепловими вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції.

У результаті аварії на ЧАЕС було повністю зруйновано атомний реактор, у довкілля потрапили радіоактивні речовини, а хмара, що утворилася, рознесла їх на значні ділянки території колишнього Радянського Союзу. Відбулося радіоактивне зараження території загальною площею 207,5 тис. кв км.

Чорнобильська аварія стала не тільки величезною трагедією і найбільшою екологічною катастрофою 20 століття, а й уроком всьому людству, показавши, що ядерна енергія, яка вийшла з-під контролю, не визнає кордонів. Наслідки катастрофи залишаються й донині предметом обговорення світової наукової спільноти. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим – сьомим рівнем небезпеки.

У грудні 2016 року Генеральна Асамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу. 

Найвища повага і вдячність – героям-ліквідаторам, працівникам станції, мужнім пожежникам та військовим, будівельникам, ученим, медикам. За подвиг і громадянську позицію.

Сьогодні віддаємо шану всім, хто загинув під час гасіння багатоденної пожежі на четвертому енергоблоці. Всім, хто згодом пішов із життя від променевої хвороби. Пам’ятаємо про незворотні екологічні втрати і на що перетворився неконтрольований вплив ядерної енергії. Бачимо, що й донині світова наукова спільнота обговорює та вивчає наслідки цієї трагедії.

Ми з вами були свідками, як із початком повномасштабного російського вторгнення в Україну Чорнобильська АЕС знову опинилася в інформаційному епіцентрі. Перебування окупантів на її території, локальні пожежі, можливості теракту. Оцінювати радіаційну безпеку допомагали міжнародні організації.

Тож головний урок Чорнобиля й досі відкритий. Він змінив наші життя у 1986-му, він потребує нашої пильності тепер, а його наслідки триватимуть ще не одне століття.

 

1556256409 chernobyl miting